شناخت انواع روش های ترک سیگار و میزان کارایی و موفقیت آنها

73

” ما فقط با نکشیدن سیگار نمی توانیم سیگار را ترک کنیم”

ترکهای ناگهانی :

عموما بر اثر یک انگیزه و هیجان زودگذر ما اقدام به ترک ناگهانی سیگار می کنیم مثلا ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه یا سنگینی تنفس بر اثر مصرف زیاد سیگار در یک مقطع زمانی کوتاه موجب میشه که ما انگیزه کوتاه مدت تا زمان بهبودی پیدا کنیم و به محض اینکه وضعیت سلامتی ما در ظاهر به حالت عادی برگشت انگیزه ما نیز از بین خواهد رفت. همچنین ترکی که با هیجان کاذب و برای دریافت پاداش و تشویق دیگران انجام شود می تواند به شکست منجر شود.
در این نوع ترک ریسک شکست بالا است و فرد سیگاری دیر یا زود به سیگار رجوع خواهد کرد . علت شکست در این نوع ترک عدم آگاهی فرد سیگاری از ماهیت سیگار و نداشتم هدف مشخص و انگیزه ای بزرگ و پایدار و همیشگی است.

ترک بوسیله جایگزین ها:

جایگزین های سیگار مقوله ای بسیار مهم و قابل تامل است و با هدفی بزرگ و تاثیر گذار طراحی و ارائه شده اند. دستاورد مهم و قابل توجه جایگزین ها ی سیگار چیزی جز نا امیدی (ارجاع به مقاله دو مانع ترک سیگار) نیست.

جایگزین‌ها شامل آدامس، آبنبات، قرص، سیگارهای گیاهی، چسب و یا سیگار های الکترونیکی (الکترواسموک ها) و … هستند. لیست کامل جایگزین ها

واقعیت این است که این جایگزین ها ترک را ساده‌تر نمی‌کنند، بلکه ترک را برای شما دشوارتر می‌کنند. اگر قصد ترک سیگار را دارید و از جایگزین ها استفاده کنید، ترک سیگار را طولانی‌تر و سخت‌تر و ترک همیشگی را غیر ممکن می کند. برای ترک سیگار سراغ هیچ جایگزینی نروید اجازه بدید به زبان ساده داستان جایگزین ها و هدف از تولید و عرضه اونها را براتون بگم در سالهایی که در جوامع، سیگار به عنوان یک رفتار ناهنجار و ضد اجتماعی و آسیب زننده به سلامتی معرفی گردید و افکار عمومی ذهنتی منفی به سیگار پیدا کردند و برای ترک سیگار و رهایی از صدمات فیزیکی استعمال سیگار بدنبال راهکار بودند، زنگ خطر برای تولیدکنندگان سیگار و دخانیات به صدا درآمد. برای همین اتاق فکر این صنعت بزرگ طرحی برای مقابله با کاهش فروش سیگار بواسطه کاهش افراد سیگاری ارائه داد.
طرحی بنام جایگزین هایی برای ترک سیگار
در این طرح، 2 هدف بزرگ دنبال می شد.

1) اولین هدف اینه که بواسطه ناکارامد بودن جایگزین ها در ترک سیگار، فرد سیگاری بعد از استفاده از جایگزین ها و شکست در ترک سیگار با این تصور ((بواسطه تبلیغات)) که بهترین راه ترک سیگار جایگزین ها بوده بنابراین خودش رو فردی بی اراده میدونهو از ترک سیگار نامید ( ارجاع به مقاله دو مانع ترک سیگار) و احتمالا دیگر به فکر ترک سیگار نمی افته. و این مسئله تضمین کننده استمرار در کسب درآمد بیشتر برای شرکت ها و تولید کننده های سیگار است.

2) دومین هدف اینه که با ارائه جایگزین ها، کاهش درآمد ناشی از قطع مصرف سیگار افراد سیگاری با مصرف جایگزین ها جبران بشه و کماکان این جریان و حرکت پول به سمت حسابهای شرکت های دخانیات بصورت پیوسته ادامه داشته باشه . جایگزین ها سیگار نوع وابستگی شما را بطور موقت تغییر می ده و تنها کاری رو که می کنه اینه که نیکوتین رو از طریق دیگه به بدن شما می رسونه و یا میل فیزیکی شما رو نسبت به سیگار کم می کنه و یا طعم سیگار رو برای شما ناخوشایند می کنه.
در این زمان کماکان سیگار در ذهن شما وجود داره و یاعث میشه شما فقط بطور موقت سیگار به دست نمی گیرید .
در حالی که هر لحظه و با مواجه شدن با موقعیت های مختلف روحی و روانی و محیطی حسرت کشیدن یک نخ سیگار ذهن شما رو آزار میده و احساس خلاء شما رو رها نمیکنه.

کم کردن مقدار مصرف سیگار:

به هیچ وجه سیگارتان را کم نکنید

همه سیگاری ها هر چند مدت یکبار به این فکر می‌افتند که سیگار کشیدن را کنار بگذارند. آنها برای ترک سیگار دلایل گوناگون و متفاوتی دارند اما بیشترشان در یک روش ترک سیگار با هم مشترک هستند.اولین چیزی که به ذهن یک فرد سیگاری می رسد این است که به جای ورود یکباره به پروسه ترک با کم کردن سیگار مصرفی روزانه آرام آرام ذهن و جسم خود را برای اتفاق بزرگ زندگی اش آماده کند.او با خود چنین می‌اندیشد که فاصله زمانی بین سیگارها را افزایش بدهد یا به جای یک پاکت سیگار معمولی چند نخ سیگار بخرد تا بدین ترتیب بتواند بعد از چند روز و با یک برنامه منظم روز به روز سیگار کشیدن‌ها را کم و کمتر کند و انتظار دارد بعد از چند روز موفق شود سیگار را برای همیشه کنار بگذارد.اما همانطور که خودتان می‌دانید فرد سیگاری خیلی زود از این کار خسته می‌شود و احساس می‌کند بهتر است دوباره به دوران اوج سیگار کشیدن خود بازگردد. بهانه‌ای جور می‌کند و دوباره سیگار کشیدن‌های پی در پی شروع می‌شود.

عواقب یک تصمیم اشتباه کم کردن سیگار برای ترک سیگار بدترین نوع شکنجه علیه خودتان است. این کار که نوعی خود آزاری است هیچ کمکی به ترک سیگار نمی‌کند و اتفاقا باعث می‌شود سیگار در ذهن شما زیباتر و ارزشمندتر جلوه کند. شما با این کار بیشتر خودتان را آزار می‌دهید و باعث می‌شوید تمام روز را به سیگارهای نوبتی و شماره گذاری شده تان فکر کنید.
زمانی که تصمیم می‌گیرید سیگارهای روزانه‌تان را کم کنید چند دقیقه بعد از کشیدن سیگار شماره یک بدترین حال ممکن را دارید زیرا خودتان را در موقعیت دردناکی قرار داده اید تا لحظه سیگار کشیدن بعدی فرا برسد.
شما فکر می‌کنید با کم کردن سیگار می‌توانید شعله تمایل به سیگار را در وجودتان پایین بکشید تا بعد از مدتی به کلی آن را خاموش کنید. اما اینکار بیشتر شما را به سمت سیگار سوق می‌دهد. این کار باعث می‌شود بهترین لحظه را وقتی بدانید که سیگار بعدی را آتش زده اید.
پس بسیاری از کارهایتان را به بعد از دود کردن سیگار بعدی موکول می‌کنید و یا مجبور می‌شوید زمان سیگار کشیدن‌ها را دستکاری کنید. در این موقعیت‌ها شما فشار بیشتری را نسبت به روزهایی که آزادانه سیگار می‌کشیدید تحمل می‌کنید و ذهنتان نسبت به قبل بیشتر درگیر سیگار کشیدن است. هر چه این برنامه را بیشتر پیش ببرید بیشتر عذاب خواهید کشید.

اثرات کم کردن سیگار

کم کردن سیگار هیچ کمکی به ترک سیگار نمی‌کند تنها سیگار را در پیش چشمانتان ارزشمندتر جلوه می‌دهد و باعث می‌شود اینبار که دوباره به سیگار کشیدن عادی بازگشتید بیشتر در باتلاق سیگار فرو بروید و حتی مدتها بی خیال ترک سیگار بشوید. دوست من سیگار کشیدن یک عمل زنجیروار است و کم کردنش هیچ تاثیری در ترک سیگار ندارد. شما برای ترک سیگار تنها و تنها به یک چیز نیاز دارید و آن آگاهی ست.

طب سوزنی و هیپنوتیزم:

طب سوزنی و هیپنوتیسم به عنوان روش‌های عاری از دارو برای کمک به ترک سیگار رواج دارند،، و بر اساس یک پژوهش جدید شواهدی وجود دارد که واقعا ممکن است این روش‌ها موثر باشند.پژوهشگران که نتایج یافته‌ها خود را در بازبینی 14 بررسی بین‌المللی در این باره منتشر کرده‌اند، می‌گویند در عین حال هنوز پرسش‌های زیادی در این باره باقی است، از جمله اینکه این درمان‌های طب جانشین دقیقا چگونه اثر خود را ایجاد می‌کنند و چگونه تاثیربخشی آنها را در برابر روش‌های معمول ترک سیگار اندازه‌گیری کرد.مهدی طاهری از دانشگاه مک گیل در مونترآل کانادا که سرپرست این پژوهش بوده است می‌گوید در هر حال باید این روش‌های طب جانشین را به عنوان گزینه‌های درمانی برای افرادی که مصصم به ترک سیگار هستند، در نظر داشت.طاهری می‌گوید به طور کلی سیگاری‌هایی که می‌خواهند ترک کنند در ابتدا روش‌های استاندارد را امتحان می‌کنند، که شامل درمان جایگزینی با نیکوتین، داروها و مشاوره رفتاری است.او می‌گوید: “اما برخی از افراد به مصرف دارو علاقه‌ای ندارند و همچنین در بسیاری از موارد درمان استاندارد موثر واقع نمی‌شود. در این موارد یقینا باید روش‌هایی مانند طب سوزنی و هیپنوتیسم را در نظر داشت.”پژوهشگران دریافتند برخی از این بررسی‌ها نشان می‌دهند که سیگاری‌‌هایی که با طب سوزنی درمان‌شده‌اند با احتمال سه برابر بیشتر شش ماه تا یک سال در ترک مانده‌اند. به طور مشابهی در چهار بررسی بالینی درباره هیپنوتیسم سیگاری‌های که با این شیوه درمان شده بودند، در مقایسه با افرادی که کمک دریافت نکرده بودند، میزان موفقیت بالاتری در ترک سیگار داشتند.اما به گفته این پژوهشگران در این یافته‌ها مشکلات نشان داده می‌شد. میزان موفقیت با این روش‌ها در همه آزمایش‌های انجام شده یکسان نبود، گرچه گرایش کلی در جهت نفع بردن بیماران از درمان با طب جایگزین بود.طاهری می‌گوید قطعا سوالاتی درباره تعداد جلسات طب سوزنی یا هیپنوتیسم لازم برای ترک سیگار یا اینکه استفاده از چه تکنیک اختصاصی در این روش‌ها بهتر است، پاسخ داده نشده می‌ماند.

 ژن درمانی:

البته ژن درمانی هم مسائل ایمنی خودش را دارد و سوالاتی در این شیوه وجود دارد که باید پاسخ داده شود.دارن گریفین، استاد علم ژنتیک در دانشگاه کنت گفته است: “این یافته ها تاثر گذار و برانگیزاننده است.” اما هشدار داده که هنوز موضوعات بسیاری در آن وجود دارد که باید روشن شود.دکتر سیمون ودینگتون از دانشگاه لندن می گوید “تکنولوژی ژن درمانی مدام در حال پیشرفت است و این نتایج اولیه بسیار نویدبخش است و نشان می دهد که ممکن است بتوان از این شیوه برای ترک سیگار که اعتیاد به آن سلامت مردم را به خطر می اندازد، استفاده کرد.”اگر چنین واکسنی تهیه شود، حتی ممکن است بتوان افراد را از کودکی واکسینه کرد تا در بزرگسالی اصلا کشیدن سیگار را آغاز نکنند.

برای ترک سیگار سراغ هیچ جایگزینی نروید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 2 =