تاریخچه سیگار

104

دخانیات یکی از سوغاتهای شوم استعمار است که متاسفانه همه ساله جان میلیونها نفر را در جهان می گیرد و شمار زیادی از انسانها را به انواع معلولیتها و بیماریهای صعب العلاج مبتلا می سازد. سیگار اعتیاد جهانشمولی است که بخشی عظیمی از سرمایه های مادی ملت ها را دود هوا می کند و آثار منفی دیگری بر سلامت جسم و جان باقی می گذارد و امروز کمپانی های بزرگ و کارخانه های عظیم و موسسات اداری بسیاری را به تهیه و تدارک و پخش و استعمال و تبلیغات آن مشغول داشته و درآمدهای کلانی را عاید سوداگران دود می کند.

تاریخچه سیگار از آن جهت مهم و قابل توجه است که ما بدانیم که با چه صنعت قدرتمند و سابقه داری روبرو هستیم . وقتی متوجه میشویم که چند صد سال از قدمت صنعت تولید سیگار و دخانیات می گذرد به این مطلب پی خواهیم برد که چه قدرت عظیم تبلیغاتی برای سرپا نگه داشتن و پیشرفت روزافزون این صنعت سود آور از طریق افزایش افراد مصرف کننده و مهمتر از آن مداومت افراد در مصرف سیگار و دخانیات در پس ماجرای سیگار و دخانیات وجود دارد.

آنها پس از صدها سال تلاش و با مطالعات فراوان و اجرای دستورالعمل ها  در زمینه روانشناسی، انسان شناسی، جامعه شناسی بازاریابی و تبلیغات به دستاوردهای مهمی در جهت فروش بیشتر سیگار و نیز ورود افراد بیشتر به دنیای دخانیات و سیگار دست پیدا کرده اند دستاوردهایی که از طریق شناخت سیستم هوشمند و کارکرد مغز انسان و نیز نحوه عملکرد ضمیر ناخوداگاه و ضمیر ناهوشیار انسان محقق شده است.

بومیان قاره آمریکا در دوران باستان استفاده از گیاه تنباکو را کشف کردند. در سال 1492 میلادی کریستف کلمب و همراهانش به جزیره ای در میان آمریکای شمالی و جنوبی رسیدند، دیدند بومی ها برگ های یک گیاه عجیب را به روی آتش ریخته و دود آن را داخل ریه های خود می کنند. کریستف کلمب تصور می کرد چیز جادوئی کشف کرده و هنگام مراجعت به اسپانیا مقداری از برگ ها و دانه های آن گیاه را با خود برد و بدین گونه دود توتون به اروپا راه یافت. مردم اروپا این گیاه را “توباکو” و در ایران “تنباکو” نامیدند.

استعمال توتون را فاتحین اسپانیایی آمریکا از بومیان آن سرزمین آموختند و لفظ سیگار ماخوذ از اسپانیا و اصولا از نام توتون به زبان بومی احتمالا زبان “مالیایی” است. توتون در سال 1605 م. کم و بیش در عثمانی و مصر و هند شناخته شده بود و توسط پرتغالی ها وارد ایران شد. تاریخ ورودش را بعضی 1590 م مطابق با 999 هجری نوشته اند. دود در زمان شاه عباس در ایران رواج یافت. این تحفه استعماری با همان نگرش خرافی درمان کردن دردها، تقریبا امروز تمام جوامع روی زمین را مبتلا ساخته و معتادان آن را از نان شب برای خود ضروری تر می دانند!

 

در سال ۱۹۰۲، جیمز باکانان دوک شرکت دخانیات بریتانیا آمریکا را بنیاد نهاد که در آن سوی اقیانوس رقیب معتبری به نام دخانیات سلطنتی را داشت. در این زمان که یک دهه تا تولید خودروهای فورد مدل تی باقی مانده بود، دوک برای نخستین بار محصولی تولید کرده بود که در سطح دنیا توزیع می‌شد و جهانی‌سازی سیگار توسط وی بنیان‌گذاری شد.

 

در سال‌های دهه ۱۹۰۰ جنبش ضد سیگار شکل گرفت، در آن زمان دغدغه بیشتر اخلاقیات بود تا سلامت. در آن زمان افزایش مصرف سیگارت توسط زنان و کودکان، باعث نگرانی‌های اخلاقی شده بود. به همین خاطر سیگارت در ۱۶ ایالت آمریکا بین سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۲۷ ممنوع شد.

در دو سه دهه اول، قرن بیستم جامعه نگاه خوبی به زن‌هایی که سیگار می‌کشیدند نداشت، برای تغییر این نگاه، یکی از اعضای خانواده فروید به نام ادوارد برنیز، راهبرد جالبی پیش گرفت، او تصمیم گرفت سیگار را نشان جنبش رهایی زنان در قرن جدید بکند، به همین خطر او تعدادی از زنان جوان را استخدام کرد که تا در خیابان راه بروند و سیگار را طوری به دست بگیرند و دود کنند، انگار که مشعل آزادی‌شان را در دست دارند!

جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی یکی از فعالیت‌های مهم اجتماعی در دوران حکومت نازی‌ها بود. عمده‌ترین کار این جنبش فعالیت بر ضد استعمال تنباکو و مصرف مشروبات الکلی بود. دولت ناسیونال سوسیالیستی کوشش بسیار زیادی انجام داد تا بتواند به شیوه‌های فرهنگی و تبلیغاتی مردم را به ترک مشروبات الکلی و سیگار ترغیب کند. دولت آلمان نازی کوشش کرد از طریق قانونی تا حد قابل توجهی با مصرف مشروبات الکلی برخورد کند. برای مثال رانندگانی که تحت تأثیر مشروبات الکلی قرار می‌گرفتند به سختی مجازات می‌شدند. دولت می‌کوشید جوانان را به خوردن نوشیدنی‌های سالم به جای مشروبات الکلی تشویق کند و این مسئله تا حد زیادی به ویژه در میان افراد سازمان جوانان هیتلری به انجام رسید. در سال ۱۹۳۷ قانونی تصویب شد که فروش مشروبات الکلی را به افراد کم سن ممنوع می‌کرد.

در استرالیا تبلیغ سیگار در رادیو و تلویزیون استرالیا از سال ۱۹۷۶ و متعاقب آن از سال ۱۹۸۹ در روزنامه‌های این کشور هم ممنوع شد و همچنین از سال ۱۹۹۲ شرکتهای تولیدکننده سیگار حق سرمایه‌گذاری برای مسابقات ورزشی یا رویدادهای فرهنگی را در استرالیا ندارند و همچنین از اول دسامبر ۲۰۱۲ دولت استرالیا تولیدکنندگان سیگار را از چاپ نام و لوگوی شرکت خود بر روی پاکت سیگار منع می‌کند.

 

سیگار و تاریخچه کشف سیگار مطلبی خواندنی و جالب و طنز از تاریخچه کشف و انتشار سیگار در دنیا

حقایقی که می خوانید از آنچه می شنوید به شما نزدیکتر است.

در سرزمین قهوه، تاجری بزرگ به نام رونالدینیو زندگی می کرد که به سوی کرانه های آفریقا می نگریست اما به آسیا قهوه می فروخت. به سبب این خصیصه مورخین برزیلی معتقدند که اولین مخترع سیگار رونالدینیو بود.

اما هواشناسان هندی بر این باورند که آمیتا باچان مزرعه دار بزرگ چای در هند برای فروش چای بیشتر، دچار اختراع سیگار شد. از آن زمان تا امروز بین هند و برزیل جنگ بزرگ فروش درگرفت. این جنگ به نام «اول من، اول من» در تاریخ ثبت شده است و تا به امروز ادامه دارد.

این وسط ورزشکاران آمریکایی مدعی هستند که یکی از سرخ پوستان بومی آمریکا به نام «رقصنده با لایک ها» سیگار برگ را اختراع کرد تا مردم در سراسر جهان عکس پروفایل شان خشک خشک نباشد. رقصنده با لایک ها بعدها به خاطر همین اختراع، «زاکربَرگ» نامیده شد. سپس مردم روسیه در یک اعتراض گسترده عکس پروفایل شان را به یک پوتین سربازی در حال خاموش کردن سیگار برگ تغییر دادند.

مورخان آریایی اثبات کرده اند که بنیانگذار موسسات ترک اعتیاد، سیگار را اختراع کرد تا موسسات ترک اعتیادشان خالی نباشند اما حساس نشوید چون مورخان آریایی در بین مورخان جهان به «متوهمین توطئه» شهرت دارند.

و اما جالب است بدانید باستان شناسان پارسی، اختراع سیگار را به معاون مطبوعاتی دولت نسبت می دهند. آنها این اختراع را تاکتیکی برای جلوگیری از ورشکستگی روزنامه فروشی های معتبر سراسر کشور می دانند.

سیاستمداران فرانسوی می گویند بزرگترین کارخانه دار عطر و ادکلن فرانسه یعنی کریم بنزما مخترع سیگار بود تا در بازار جهانی، محصولات خوش بو کننده خودش را با بالاترین حجم ممکن به فروش برساند.

چرچیل در کتاب خاطراتش می نویسد: «بعد از اختراع سیگار در فرانسه، همه کارخانه های عطر و ادکلن در انگلیس ورشکست شدند و این اختراع موجب خشم من گشت، تا جایی که در پیامی تاریخی اعلام نمودم: کریم به خدا تو آدم نیستی!»

همچنین اقتصاددانان ترکیه ای هم معتقدند که ریلکس ترین تاجر آدامس در ترکیه با نام «کارا دایی»، سیگار را اختراع کرد تا ذهن مردم بوی بد بگیرد و برای رفع بوی بد، آدامس های او را بخرند.

فرهنگیان آلمانی با اطمینان می گویند که سیگار را کاپیتان تیم فوتبال آنها یعنی فرانس بکن بادر انتخاب کره است تا بقیه مردم دنیا از قهرمانی های پیاپی تیم فوتبال آلمان کمتر حرص بخورند و با یک چیز ارزان خودشان را سرگرم کنند تا سکته نکنند و در نهایت محققان چینی ادعایی درباره اختراع سیگار نداشتند چون آنها به شدت مشغول تولید سیگار بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − چهار =