ترس از ترک سیگار

بزرگترین مانع برای رهایی از دام سیگار

82

ترس از ترک سیگار، بزرگترین مانع برای رهایی از دام سیگار

بهتر است بدانید که این ترس، بزرگترین مانع برای رهایی از دام سیگار است و تا این ترس در ذهن شماوجود دارد، سیگار کشیدن نیز ادامه خواهد داشت و رهایی از دام سیگار به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود.

اولین دستاورد سیگار ترس است.

بهتر است قبل از اینکه به ترک سیگار فکر کنید ترس از این کار را بشناسید تا بتوانید بهتر برای ترک همیشگی سیگار آماده شوید.اصولا این ترس است که باعث می شود ما نتوانیم سیگار رو ترک کنیم . ترس از اینکه زندگی بدون سیگار هرگز لذت بخش نخواهد بود وترس از احساس محرومیت بدون سیگار. از این می ترسیم که برای آزاد شدن از بند سیگار باید تا آخر عمر با رنجی بزرگ که همان نبودنسیگار، معشوقه و تکیه گاه کوچک زندگی، درگیر باشیم. از این می ترسیم که غذا خوردن ونوشیدن دیگه برامون لذت بخش نباشه و هرگز در جمع دوستان بدون سیگار بهمون خوش نگذره. زمانی که فکر ترک سیگار میاد سراغمون یک سیستم دفاعی سریعاً فعال میشه که ما رو از این کار پشیمون کنه. این تفکرات دائما در ذهنمون بوجود میاد که نه من نمی تونم بدون سیگار زندگی کنم اصلا مگه میشه بدون سیگار، این یار وفادار روز ها رو به شب رسوند.

ترس در دو بخش به سراغ ما می آید.

اول ترس از ناتوان شدن در غلبه به مشکلات و استرس ها ، ناراحتی ها و غم ها، شکست ها و افسردگی ها ، فشارهای زندگی و همچنین ترس از اینکه دیگه قادر به تمرکز کردن نباشیم و زندگی ما از وضعیت عادی خارج بشه.

دوم ترس از اینکه بدون سیگار در زندگی دیگه از هیچ چیز و هیچ موقعیتی لذت نبریم. لذت نبردن ازیک مهمانی یا دورهمی های دوستانه که همیشه لحظات اون در کنار دوستان سیگاری و با سیگار طیمی شد. ترس از لذت نبردن از مسافرات ها که همیشه با سیگار همراه بوده . در کنار دریا، درجنگل ، در یک جاده زیبا زمان رانندگی . ترس از اینکه دیگه نمی تونیم از غذا خوردن و نوشیدن یک فنجان چای و قهوه بدون سیگار لذت ببریم.

از این می ترسیم که شخصیت ما دچار تزلزل شود و همیشه عصبانی و پرخاشگر باشیم و نتونیم بر روی خودمون کنترل داشته باشیم.

همه این ترسها مانع میشه که ما به ترک سیگار فکر کنیم و کاری میکنه که ما تا آخر عمر در زندان تاریک سیگار زندانی بمونیم و منتظر این باشیم که بالاخره یک بیماری خطرناک به سراغمون بیاد.

برای از بین بردن این مانع بزرگ یعنی ترس از ترک هرچه بیشتر از ماهیت سیگار بدانیم راحت تر می توانیم بر ترس هامون غلبه کنیم. باید بدانیم که تمام این تفکرات که بدون سیگار زندگی سرد و بی روح است و هیچ لذتی در زندگی بدون سیگار وجود ندارد توهمی بیش نیست اینکه بدانیم اصولا موقعیت های لذت بخش بوده است که سیگار رو برای ما لذت بخش کرده . بطور مثال پروسه هضم غذا بر اثر ترشح هورمون های لذت آور لذت بخش است و افراد سیگاری با همزمان کردن این پروسه با سیگار کشیدن ، لذت هضم غذا رو به سیگار نسبت می دن. این سیگار است که ما را از تمام لذت های زندگی محروم می کند و کنترل و عنان زندگی ما را در دستان خود می گیرد

یک لحظه به این مسئله فکر کنید که اگر این ترس ها واقعی بودند پس هیچ فرد غیرسیگاری نمی توانست براحتی زندگی کند و از پس مشکلات و استرس ها و غم ها و ناراحتی ها برآید و ازنمی توانست از هیچ چیز در زندگی لذت ببرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + شانزده =