لذت بردن از سیگار

یکی از موانع مهم در ترک سیگار

131

چه کسانی و چرا از سیگار کشیدن لذت میبرند ؟

بعضی از افراد سیگاری همواره بر این موضوع پافشاری می‌کنند که از کشیدن سیگار لذت می‌برند. آنها با افتخارعنوان می‌کنند که سیگار کشیدن برایشان لذت بخش است و نیازی به کنار گذاشتن آن ندارند.
به طور کلی اعتقاد به لذت بردن ازسیگار کشیدن بیشتر از زبان نوجوانانی شنیده می‌شود که تازه مصرف سیگار را شروع کرده‌اند و به تعبیری در آغاز راه هستند و علت آن هم تحریک مغز و ترشح هورمون های شادی آور توسط نیکوتین که باعث سرخوشی می شود، است. اما بسیاری از سیگاری های دیگر که مدتهاست سیگاری هستند نیز اذعان می‌کنند که از سیگار کشیدن لذت می‌برند. تعدادی از این افراد به اندازه ای این موضوع را تکرار می‌کنند که خودشان هم باور کرده که از سیگار کشیدن لذت می‌برند و این همان چیزی است که سیگار از آنها می‌خواهد.
باید توجه داشت که اگر بعد از سالها سیگار کشیدن کماکان در انتظار دوپامین و دیگر هورمون های لذت بخش و شادی آور بعد از کشیدن یک نخ سیگار هستید مایوس خواهید شد . زیرا ترشح این مواد در اثر پاسخ بدن به افزایش ترشح و تکرار ترشح این هورمونها و برای ایجاد تعادل ((تلورانس یا مقاومت بدن)) به حداقل ممکن رسیده است.

سیگار کشیدن در حقیقت هیچ لذتی ندارد و تنها مصرف کردن مجموعه ای از سموم کشنده و خطرناک است.

اما با تمام این تفاسیر چرا تعدادی از سیگاری ها عقیده دارند که از کشیدن سیگار لذت می‌برند؟

در واقع این توهم یکی از بدترین نوع توهماتی است که توسط سیگار به ذهن شما نفوذ می‌کند و باعث می شود که هیچگاه به ترک سیگار فکر نکنید.

از خود سوال کنید که آیا واقعا سیگار کشیدن لذت بخش است؟

پاسخ به این سوال می تواند مانعی بزرگ را از سر راه ترک سیگار بردارد به یاد داشته باشید که سیگار لذت بخش وجود ندارد و آن موقعیت و لحظه سیگار کشیدن است که آن را لذت بخش می‌کند. به عنوان مثال موقعیت‌هایی در زندگی وجود دارد که همه ما به صورت طبیعی احساس سرخوشی و خوشحالی می‌کنیم. مانند احساس لذت بخش سیری که بعد از غذا خوردن به وجود میآید.

ما به سیگار نیازمندیم

مطمئنن سیگاری‌ها در طول عمر سیگاری بودنشان هیچ موقعیت لذت بخشی را بدون سیگار از دست نخواهند داد. آنها همواره این توهم را در ذهنشان پرورش می‌دهند که سیگار برایشان لذت بخش است پس هم اکنون زمان خوبی برای ترک سیگار نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 1 =